ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2024: ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ απο τη Ματίνα Λασκαρίδου, Φιλόλογο των Φροντιστηρίων ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, για καλά όμως προετοιμασμένους μαθητές, κρίνεται το διδαγμενο κείμενο των Αρχαίων Ελληνικών, στη σημερινή μέρα των Πανελληνίων για τους υποψηφίους των ανθρωπιστικών σπουδών. Τα θέματα κρίνονται βατά και διατυπωμένα με σαφήνεια. Το κείμενο έχει διδαχθεί και εξεταστεί σε διαγώνισμα του φροντιστηρίου μας. Το άγνωστο κείμενο δεν παρουσίαζε συντακτικές δυσκολίες, ωστόσο η μετάφραση σε ορισμένα σημεία προβλημάτισε τους υποψηφίους. Οι γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις έχουν διδαχθεί και εξεταστεί σε επανειλημμένες γραπτές αξιολογήσεις από το φροντιστήριο μας και δεν κρίνονται ιδιαίτερα απαιτητικές για έναν υποψήφιο με καλή γνώση της γραμματικής και του συντακτικού.